Yönetim Sistemleri Danışmanlığı
ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi 2015 versiyonu yayınlandı
ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Sistemi
ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi
ISO 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi
ISO 13485 Tıbbi Cihazlar İçin Kalite Sistemi
ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi
ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi
ISO 17025 Laboratuvar Akreditasyon Sistemi
ISO 20000 Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi
SA 8000 Sosyal Sorumluluk Standardı
ISO 3834-2 Kaynak Sertifikası
AD 2000 - PED Dökümcülük Sertifikası
Helal Gıda Belgesi
ISO 50001 Enerji Yönetimi Sistemi Standardı
GlobalGAP Belgelendirmesi
İTU İyi Tarım Uygulamaları Sertifikası
BRC İngiliz Parekendecilik Komisyonu
IFS Uluslararası Gıda Standardı
AQAP Milli Savunma Bakanlığı Kalite Güvence Sistem Belgesi

IFS Uluslararası Gıda Standardı

(International Food Standard), çıkış noktası Global Food Safety Initiative (GFSI)' dır. Diğer büyük Avrupalı Perakendeciler de benzer şekilde tedarikçilerinin denetiminde İngiliz modelini kullanarak 3. taraf denetim kuruluşlarıyla çalışmaya başlamışlardır.

Örneğin Alman ve Fransız perakendeciler IFS standardını şart koşmaya başlamıştır. Bunun gibi çalışmalar ve kooperasyonlar Amerika'da da ortaya çıkmaya başlamıştır. 2000 yılında, gıda güvenliğinin, Ticaret Odası CIES - The Global Food Business Forum- tarafından iyileştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Avrupa, Kuzey Amerika ve Avusturalya' da başlangıçta 40 ticari işletmenin katılımı ile oluşmuştur.

GFSI' nin amacı, global bir gıda güvenlik standardı hazırlayıp işletmelerin kendi pazarlarında daha güvenli gıda ürünü satmalarını sağlamaktır. Buna istinaden GFSI, anahtar kriterler ortaya çıkartarak, gıda güvenlik standardını ölçülebilir hale getirmiştir. 

IFS Gıda Standardı Bir ürün "işlenmiş" veya birincil paketleme sırasında ürün kontaminasyonu için bir tehlike olduğu hallerde  kullanılabilir. Ocak 2008 tarihinde IFS 5.Versiyonu yayınlanmıştır.Şu anda 5.Versiyonu geçerlidir.

IFS Gıda (Food) Versiyon 5'in geçerli 250 maddelik kontrol listesinden oluşmuştur. Kontrol listesi 5 bölüme ayrılmıştır:

Bölüm 1 : Üst Yönetim Sorumluluğu. Bu bölümde şirket politikası, yapısı, müşteri odaklı ve yönetim gözden geçirmesi ile ilgili gereklilikleri içerir.

Bölüm 2 : Kalite Yönetim Sistemi. Bu bölümde daha çok HACCP sistemi, dokümantasyon gereksinimleri ve kayıt tutmaları içerir.

Bölüm 3 : Kaynak Yönetimi. Bu bölüm, personel hijyeni, koruyucu giysi, eğitim ve personel tesisleri hakkında gereklilikleri içerir.

Bölüm 4 : Üretim Süreci.  Bu ürün özellikleri, satın alma, ambalajlama, fabrika çevre, temizlik, haşere kontrolü, izlenebilirlik gereklilikleri içerir.

Bölüm 5 : Ölçümler, Analiz ve iyileştirmeler. Iç denetim, ürün analizi, ürün geri çekilmesi ve düzeltici faaliyetleri içerir.

 


Adres: 1690 Sokak No:24 Karşıyaka İş Merkezi Kat:2 D:7 Karşıyaka / İZMİR
E-Mail: kirazci@qmcd.com.tr ve/veya buran@qmcd.com.tr

QMCD, İnke Kalite Yönetim Sistemleri Eğitim Danışmanlıkİnsan Kaynakları Ticaret Ltd.Şti.’nin tescilli ticari markasıdır.
© Copyright 2011 QMCD İş Geliştirme Merkezi
By Enerji Dizayn ®